Ośrodek dla bezdomnych nr 1

Grupa Teatralna Wikingowie   »

Grupa Teatralna Wikingowie powstała w 2013 r., a stworzyło ją kilku mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych Nr 1 w Poznaniu (Szczepankowo), pod przewodnictwem pracownika socjalnego tut. Ośrodka, Zuzanny Fichtner.

Postanowili oni zrealizować spektakl, który miał zwrócić uwagę Poznaniaków na potrzebę zorganizowania na terenie miasta ogrzewalni dla bezdomnych, przeciwko której protestowali okoliczni mieszkańcy.

Swoim przedstawieniem aktorzy z Ośrodka w Szczepankowie chcieli przełamać utarte stereotypy na temat osób bezdomnych, udowodnić, że nie są ludźmi drugiej kategorii i przekonać mieszkańców Poznania, że nie powinni się ich bać. Tak powstał spektakl zatytułowany „Powrót Wikingów”, według tekstu Zuzanny Fichtner i uczestników spektaklu, który wyreżyserowała Dorota Abbe. Ukazuje on różne przyczyny bezdomności oraz próby wychodzenia z niej. Aktorzy zapraszają widzów do swojego świata. Mówią nie tylko o tym, przez co przeszli, ale także o swoich marzeniach i planach.

Rozpoczynając próby do „Powrotu Wikingów”, bezdomni artyści mówili, że pierwszy raz dają coś od siebie innym i to właśnie jest dla nich najważniejsze.

Premiera spektaklu odbyła się w lutym 2014 r. Przedstawienie grane było później wielokrotnie na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, a także m.in. w Teatrze Ósmego Dnia, podczas Festiwalu Malta, a także w Teatrze Kamienica w Warszawie, w ramach zorganizowanej tam Międzynarodowej Konferencji o Bezdomności. Spektakl wszędzie spotykał się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności i mediów. Niestety, ogrzewalnia ciągle jeszcze nie powstała. Ale spektakl obejrzało już około 1000 widzów. Większość z nich opuszczała widownię ze łzami w oczach. Wielu przyznawało, że diametralnie zmienili swój stosunek do osób bezdomnych.

Latem 2014 r. byli i obecni mieszkańcy Ośrodka w Szczepankowie, znów we współpracy z Dorotą Abbe i Teatrem Nowym w Poznaniu, podjęli pracę nad nowym przedsięwzięciem scenicznym – spektaklem zatytułowanym „Nibylandia”, będącym interpretacją powieści Jamesa Matthew Barry’ego pt. „Piotruś Pan”. Spektakl będzie się opierał na historiach pisanych przez samo życie – życie aktorów biorących w nim udział, opowiadał będzie o ich „wypadnięciu z wózka”, czyli poza ramy społeczeństwa i o potrzebie powrotu na jego łono, o ich słabościach i walce z nimi, o potrzebach i marzeniach.

Premiera „Nibylandii” będzie miała miejsce na deskach poznańskiego Teatru Nowego 12 grudnia 2014 r. o godz. 20.30, następne spektakle przewidziane są w repertuarze Teatru na 13 i 14 grudnia 2014 r. o godz. 18.00.

Na przyszły rok planowane są natomiast kolejne przedsięwzięcia sceniczne Wikingów, którzy w dalszym ciągu grać będą również swoje dotychczasowe spektakle – „Powrót Wikingów” i „Nibylandię”

Zapraszamy do obejrzenia galerii poświęconej Grupie Teatralnej Wikingowie